Věřte mi, že mi trvalo hodně dlouho, si po dlouhé době vzít komiks od Marvelu a číst ho. Většinou jsem ten čas na čtení nevyužil. Nakonec jsem si ale řekl, že z mé skříně s knížkami něco od Marvelu vytáhnu a začnu to číst. Nakonec jsem to i za jeden den udělal. Překvapivě za jeden den, protože se spíše znám jako méně zkušený čtenář. To znamená, že knížky moc tak často nečtu. Pokud chcete vědět, jak tento komiks dopadl, přečtěte si tuto recenzi.
Předem musím říci, že tato recenze bude rozdělena do několika částí. První část již čtete. Tou částí je úvod. Poté přejdeme na příběh, postavy, kresbu, nejlepší část knížky a na následné shrnutí celého komiksu. Můžeme tedy začít.
Příběh:
Celý příběh se odehrává po příběhu Klan M. Poté, co Scarlet Witch řekla jenom: „Už žádní mutanti”, ztratila většina mutantů na Zemi zvláštní schopnosti. Zbytek mutantů se proto přemístil na ostrov jménem Utopia, kde teď v poklidu žijí. Kromě Wolverina, Cyclopse a dokonce i Magneta jsou na ostrově i další mladí mutanti. Mezi nimi je i Hope Summers. Ta se objevila v temné době, kdy se neobjevili žádní noví mutanti. Její schopnost je vstřebávání a dokonalé okopírování síly mutantů ve svém okolí. Byla vychovaná otcem z budoucnosti - X-Menem Cablem a pak navrácena zpátky do přítomnosti za pěticí mutantů, kteří nedokázali ovládat své schopnosti. Hope nakonec dokázala usměrnit jejich schopnosti. Všichni mladí začátečníci na rozkaz Cyclopse jsou trénováni, aby se stali záchrannou složkou pro nově objevené mutanty. Jak už bylo řečeno, zbytek mutantského lidstva nežije na jejich původní škole, ale na ostrově v San Francisku jménem Utopia. Cyclops nakonec jde zastupovat svoji zem Utopii a sice se mu to daří, ale díky mutantovi jménem Kid Omega (pravým jménem Quentin Quire), který všem řekne pravdu. Díky tomu si lidé mutanty ještě více znepřátelí a proto vytvoří několik Sentinelů na zničení všech mutantů.
(Jen tak mimochodem, pokud byste chtěli mít o něco lepší zážitek ze čtení, tak byste si měli když tak dohledat informace i o ostatních věcech z X-Menů. Není to ale povinné, protože většinou buď zmíní název postavy, kterou byste mohli odněkud znát a nebo se někde objeví věc, která odkazuje na něco z minulosti.)
Postavy:
Abych řekl pravdu, tak v tomto příběhu mi byli nejvíce sympatičtí X-Meni, kterým se dával velký prostor. Tudíž Wolverine, Cyclops a Emma Frost. Ty nejhlavnější charaktery komiksu, které se vám mohou líbit. Začněme ale postupně. Nejdříve buďme u Wolverina, který je v tomto příběhu napsán hodně dobře. Většinu času kašle na trénink mladých mutantů a stará se jenom o sebe. Když dojde na akci, je s ním nakreslena výborně. I jeho přátelský vztah k jedné z mladých mutantek jménem Idie dosti funguje. Když už mluvíme o Idie, tak podle mě tohle je ta nejvíce zajímavá mladá mutantka z celého příběhu. Teď se dostaneme k Cyclopsovi. Ten se tu snaží naučit mladíky aspoň ovládat jejich schopnosti. Navíc, zde funguje spíš jako ten generál, který vše kontroluje a snaží se komunikovat s Emmou Frost. Ta je tu provedena celkem dobře. Její komunikace s Cyclopsem a zbytkem týmu fungovala, akorát jsem k ní neměl takový vztah jako k Cyclopsovi a Wolverinovi. Samozřejmě, v tomto příběhu pak máme několik dalších mutantů a několik dalších postav. Dokonce i Captain America se tu objeví, ale nečekejte nějakou velkou akci s ním, protože se objeví jen na chvíli.
Teď se přesuňme na záporné postavy. Máme zde Kid Omegu, který ale není záporák jako takový. Chtěl jenom přiznat pravdu o tom, jak to ve skutečnosti je. Ale vemte si, že díky tomu si lidstvo znepřátelilo X-Meny a zbylé mutanty proti sobě, tudíž jsem ho označil jako záporáka. Ten se mi osobně celkem líbil. Ano, je to méně známá postava, kterou jsem neviděl, ale na to, že to je ještě ten mladší charakter, tak se mi líbil. Dokonce vám tu i jedna postava řekne ve zkratce při jednom rozhovoru, kdo to je, tudíž budete znát částečně jeho minulost. Dále tu jsou Sentinelové. Na těch se nedá nic pokazit. Pokud tedy mluvíme o moderní době. Nevím, jak tomu bylo se Sentinely v minulosti. Zde se nám ukazují opravdu perfektně. Jsou zde dobře nakresleni a panely s nimi jsou vyvedené dobře. Teď se ale dostáváme ke kamenu úrazu celé knihy. A tím je Hellfire Club. Ano, zrovna tohle je to největší mínus na celé knize. Sám si myslím, že Hellfire Club jako takový není zas tak špatný. Konec konců, v komiksu Dark Phoenix Saga (která u nás vyšla) hrál nějakou tu roli. Špatný proto nebyl. Ale tady ho totálně pokazili. V původním Hellfire Clubu byli mutanti, tady nejsou. To mi ani moc nevadí. Ale já nechápu, proč do tohoto příběhu dávají děti jako hlavní záporáky. Absolutně nechápu smysl toho dávat do Hellfire Clubu děti a taktéž nechápu, koho napadlo udělat jako velitele Hellfire Clubu kluka, který je syn toho původního velitele, který ale zemřel v této knize. Musím říci mimochodem, že zemřel tak hloupou smrtí, že jsem si říkal, proč se to děje. Navíc nechápu, jak můžou být ty děti tak inteligentní. Máme zde jeden panel, kdy jeden pomocník hlavního dětského šéfa (ano, ten šéf má i své pomocníky, z nichž jeden je černoch, druhý je normálně blonďatý a třetí je holka, která byla v tom příběhu pro mě děsně zbytečná stejně jako všichni ostatní) využije zbraň, která nestřílí kulky, ale výboje. Nebudu říkat, na koho to tedy využije, ale když ještě k tomu vysvětluje, co vystřeluje, tak už jsem nechápal, jak ty děti mohou být inteligentní.
Mimochodem, víte jak jsem psal, že ta holka tam byla zbytečná ? Tak já řeknu, proč. Kromě toho, že ty její hlášky jsou fakt hloupé, tak taky nechápu, že mladá holka prostě umí bojové umění a v klidu porazí jednoho mimozemšťana. To bylo to největší mínus celé knihy. Kdyby ty postavy byly aspoň dospělého věku, tak bych si tu nestěžoval. Ach jo, kam se hrabou někteří zločinci v Marvelovských filmech.
Kresba:
U tohoto komiksu se kresba povedla. Tedy, jak se to vezme. V prvních dvou číslech této knihy byla kresba klasicky mainstreamová. Tudíž povedená. Třetí číslo ale poté změnilo kreslíře, který už moc mainstreamově nekreslí. Kresba je jakože celkem dobrá, ale některé panely (například s běžícím Wolverinem) mi nepřišly zase tak dobrý. Pak se kresba opět vrátí k mainstreamu od Generation Hope 10 až po zbytek knížky.
Jen tak pro zajímavost, podle mě to třetí číslo do této knížky nemuseli dávat. Mohli zde místo něj dát Generation Hope 10, protože příběh v něm je řečen z pohledu Idie a mladých mutantích studentů. Třetí číslo podle mě moc nefungovalo, co se týká přehlednosti děje, zatímco Generation Hope ano.
Nejlepší část knížky:
Jednoznačně nejlepší část knihy je část, kdy Cyclops bojuje s Wolverinem. Na několika stránkách je ten souboj perfektně nakreslen a je zde vidět, že si dali i práci s Wolverinovou schopností regenerace. Navíc, Sentinel při tomto boji na konci byl nakreslen perfektně. Tohle se nejvíce povedlo.
Shrnutí:
X-Men: Schizma není špatný komiks. Náhodou se mi líbil. Proto jsem ho asi přečetl za jeden den. Je to dobře nakreslené, postavy zde jsou propracovány a příběh je O.K. Až na hloupě udělaný Hellfire Club jsou záporné postavy udělané také skvěle. Sentinelové mají hezky nakreslené panely a Kid Omega není zas tak špatný. Postavy mutantů jsou super a nejlíp provedené postavy jsou Wolverine, Cyclops a Emma Frost. Pro fanoušky X-Menů super volba na čtení. Pokud hledáte navíc komiks s velkými následky na samotný svět X-Menů, přečtěte si to.
Za mě dávám 3,5/5, tudíž známku skvělou.
Žádné komentáře:
Okomentovat