neděle 31. července 2016

Knižní recenze - New X-Men: G jako Genocida


Grant Morrison se do světa X-Menů v komiksech zapsal kvůli jedné věci. Dal jim moderní nádech. Nové uniformy a několik změn. Tak se dá popsat série New X-Men a dílo Granta Morrisona. V dnešní recenzi se podíváme na první část z této série, která u nás vyšla. Ta nese název G jako Genocida, což už podle názvu zní dosti dobře. Zní to ale tak skvěle, aby nám název řekl, jak je dobrý komiks ? To uvidíte sami v této recenzi.





Příběh:

Příběh se dosti špatně vysvětluje kvůli tomu, že musíte znát věci, které se staly v minulosti. Ty jsou vám řečeny hned že začátku příběhu. Nebojte, nebudu tu mluvit o všem, protože většinou tam jsou popisovány spíše věci navíc. Proto si probereme to nejdůležitější.


U X-Menů proběhlo několik změn. A ano, i v mutaci mutantů proběhly změny. Například Beast pokrytý modrou srstí teď začal více připomínat kočkovitou šelmu. Jean Greyová taktéž získala telekinetické schopnosti. Dokonce i Emma Frost - napravená padouška, v současnosti učitelka a bývalá členka Hellfire Clubu se naučila měnit svou kůži do nezničitelného diamantu. Magneto si tou dobou vybojoval suverenitu na politicky nestabilním ostrově Genosha (česky přeloženo jako Genoša). Sám vyhlásil ostrov za mutantský azyl a dal dohromady armádu, se kterou ale brzy ukončil občanskou válku. Genosha nakonec byla zdevastována. Svoji armádu pak poslal proti lidem. X-Meni ho ale zastavili a v souboji s Wolverinem byl těžce zraněn a skončil upoutaný na vozíčku. Teď už jen sleduje, jak na jeho ostrově kvete a sílí vyšší civilizace, o čemž přesně snil. Teď je u X-Menů vše v normálu a všichni se začali připravovat na nový školní rok.


To by byly věci z minulosti a teď věci z příběhu (tudíž z přítomnosti). Objeví se nové nebezpečí, které mutantskou rasu ještě více ovlivní. Tou je Cassandra Nova, expertka na evoluci. Ta se zubařem cestuje do Jižní Ameriky (ano, opravdu s sebou veze zubaře) kvůli tomu, aby objevili město plné technologie, kterou chce vypustit do světa proti mutantům. A dále je řečeno, že X-Meny tentokrát čeká genocida.


Mimochodem, ještě si řekneme jednu speciální informaci. Určitě vás zajímá, proč je Jean Grey naživu. Dosti lehké. Ona totiž byla o několik let dříve před New X-Men oživena. Ach ano, Marvel nikdy nenechá jednu postavu neživou nadlouho. To už víme například díky příběhu Říše Stínů. O tom ale až někdy jindy. Nuže, teď se přesuňme už konečně k postavám.





Postavy:

Opět se vrhneme nejprve na popsání X-Menů a poté na záporáka, jako to děláme vždy. Předem říkám, že postavy byly sice napsané dobře, ale až na konci byly nakresleny dobře. Ve zbytku kresba příliš kvalitní nebyla. Frank Quitely (kreslíř první části komiksu) by se měl zlepšit. Jak už jsem ale teď řekl, postavy jsou jako charaktery dobré. Cyclops je zde podle mě sice dobře napsaný, ale moc jsem ho jakožto charakter moc neřešil. Napsán byl ale celkem dobře a dialogy byly dobré. Akční scény s ním a Wolverinem v komiksu jsou samozřejmě povedené. I jeho komunikace s Jean byla dobrá. Beast zde byl jako postava pro mě celkem normální. Nic jsem proti němu neměl. Choval se tam normálně a akční scény s ním se povedly. To je podle mě vše, co k němu říci.
Dále je zde již zmíněná Jean Greyová. Ta zde fungovala podle mě spíše v komunikaci. Už z toho důvodu, že se tam bavila v podstatě se všemi. I s Wolverinem. Ano, opravdu. I s ním. V akci se z mého pohledu vůbec neobjevovala. Tedy jenom při souboji s Cassandrou Novou, kdy ji začala z jednoho důvodu bolet hlava. Teď je na řadě Emma Frost. Asi nejlépe nakreslená postava, protože vám bude připadat, že celou dobu v komiksu chodí v plavkách, což může být pro některé divné, protože v tom komiksu tak chodí celou dobu mezi všemi. Opět mi přišlo, že zde fungovala více dialogově a méně akčně, což je trochu škoda. Dialogy naštěstí byly napsané povedeně stejně jako u Jean.


A teď se přesouváme k Wolverinovi. Ten zde fungoval podle mě opět více dialogově než akčně. Samozřejmě, i akčně se zde povedl. Dialogově byl taky fajn. Rozhodně je zajímavá scéna, kdy medituje kvůli tomu, aby se mohl v klidu uzdravit ze zranění. Ta scéna je někde na konci. A poslední je na řadě Professor X. Opět více dialogová postava. Mě přijde, že G jako Genocida je zaměřen více na dialogy. Ale zpátky k Professorovi. Ten zde fungoval. Líbila se mi s ním hodně jedna stránka, o které vám potom řeknu. Určitě mě mimochodem zaujalo i to, že zde využívá jednu věc, kterou normálně nevyužívá. Ale nebojte, neprozradím, o jakou věc jde. Jenom řeknu, že důvod k využití této věci byl celkem zajímavý. A Professora bych uzavřel jak postavu tak, že se povedla. Akorát v některých částech se moc nepodařila nakreslit. To už je ale chyba kreslíře.


Záporák, kterým tu je Cassandra Nova, je podle mě dosti zajímavý. Nejen že má větší roli v příběhu, což se dozvíte na konci, ale také je inteligentní. To jí přidává plusové body. Je tedy trochu divné, že zubaře, který má něco společného s výrobcem Sentinelů, vede do Jižní Ameriky k tomu, aby on využil Sentinely proti mutantům. To mi přišlo trošinku zvláštní. Ale jinak byla Cassandra jakožto postava super.




Kresba:

Celý komiks kreslí kromě poslední části Frank Quitely, o kterém jsem už tady mluvil. Jeho kresba není zrovna moc dobrá, protože v některých případech mají někteří X-Meni divně udělané obličeje. Třeba u Cyclopse mi připadalo, že má nepřirozený obličej díky jeho velké bradě. A kupříkladu  Professor X někdy nebyl zrovna dobře nakreslen. To samé i Wolverine, který měl v jednom momentu zvláštní obličeje. A takhle můžu povídat ještě pořád dokola. Proto doufám, že se opravdu zlepší. Každopádně, poslední část kreslí Ethan Van Sciver, kterému se kresba hodně povedla. Je tedy víc povedená jak ta Frankova a postavy zde mají o hodně lepší obličeje. V jednom panelu se mi dokonce líbilo, jak byla nakreslena Jean, což je hodně zajímavé. A Beast díky Ethanově kresbě vypadá podle mě více kočkovitě. To znamená, že jsou u něj více výrazné rysy šelmy, což je hodně velký plus. Raději to ale už uzavřu, Frankova kresba nebyla tak dobrá, Ethanova kresba byla skvělá.


Nejlepší část knížky:

Kupodivu zrovna nejlepší část je nakreslená Frankem Quitelym. Tou je jedna stránka, kdy je modré pozadí se znaky a Professor X se se svými studenty baví v mysli o tom, jestli se jim líbí jejich nové uniformy. Na to reaguje Wolverine výstižnou poznámkou, kterou vám ale raději nebudu říkat, abych vám nepokazil zážitek ze čtení.


Shrnutí:   

New X-Men: G jako Genocida není špatný komiks. Je zde nějaká ta akce, ale té akce tu moc není. Postavy tu jsou spíše propracovány více po dialogové stránce. Hlavní záporná postava je povedená a určitě se i některým z vás bude líbit. Kresba není zrovna pro každého. Některým se může líbit, některým ne. Zrovna mě kresba z první části moc nezaujala, ale v poslední části se mi potom hodně líbila a byl jsem s ní hodně spokojen. Co se mimochodem týká nových uniforem, tak ty se povedly a v podstatě ty postavy teď mají filmový vzhled. A částečně se hodně podobají svým filmovým předlohám (například Wolverine, Emma Frost a další).


Teď budu muset udělit knize nějaké hodnocení.

Za mě dávám lepší 3/5, tudíž známku skvělou.

Jsem předem zvědavý na pokračování jménem New X-Men: Impérium.




Žádné komentáře:

Okomentovat