neděle 31. července 2016

Knižní recenze - New X-Men: Impérium


Máme zde pokračování série New X-Men od Granta Morrisona. Podle mého názoru se tento díl povedl o něco víc jak předchozí díl jménem G jako Genocida, což je zajímavé, protože většinou druhé díly jsou u X-Menů lepší jak první díly (viz Astonishing X-Men). Myslíte si ale, že bude dobrá natolik, aby dostala vyšší hodnocení, a nebo bude lepší jenom o trochu a dostane hodnocení podobné G jako Genocidě ? Uvidíte sami v této recenzi.


Předem ještě podotknu jednu věc. Jelikož je tohle pokračování předešlé knížky New X-Men: G jako Genocida, tak se zde bude hodně na tento díl odkazovat. Tudíž udělejte to, co jsem vám už říkal v minulých recenzích. Nejdříve si přečtěte předchozí díl a pak jděte na tuto recenzi. OK ? Chápeme se ? Pokud ano, tak se můžeme hned vrhnout na recenzi samotnou.





Příběh:

Tato kniha příběhově navazuje na předešlý díl jménem G jako Genocida. Samozřejmě, řeknu vám jen to nejdůležitější z konce knihy, o čemž se mluví i v zde v Impériu, protože většinou se na začátku Impéria vysvětlují věci z předešlého dílu, které podle mě nejsou tak důležité. Professor X se rozhodl, že změní strategii. A to tak, že v televizi řekl, že je mutant. Tím se tajná základná X-Menů stala veřejná. Díky tomu si Charles Xavier dá mezigalaktickou dovolenou a stráví ji v Shi'arské galaxii po boku mimozemské císařovny Lilandry. Před tím však byl konfrontován Beastem, který odhalil, že on má s Cassandrou stejnou DNA. Xavier přiznal, že Nova je jeho dvojče. Vzápětí pak odhalil, že ve skutečnosti je Cassandra součástí jeho těla. Beast se snažil tohle někomu říci, ale Nova ho nakonec díky jednomu ovládnutému žákovi skoro zabila. Teď je Cassandra ve vesmíru v Xavierově těle společně s Lilandrou a její posádkou.


Postavy:

Podle mě jsou postavy lepší zde v Impériu než v G jako Genocidě. Už díky tomu, že Impérium má více akce než dialogových částí. A když už zde jsou dialogové části, tak jich není mnoho a většinou jsou dobře provedené. Cyclops zde podle mě není moc výrazný v akci. Více zde spíše mluví. Až na konci se zde projeví trochu akčně. A to je vše, co se dá k Cyclopsovi celkově říci. Jean Grey je zde napsána o hodně líp, protože zde více využívá své schopnosti. A navíc, má zde super proslovy. Při jednom panelu jde dokonce vidět, že hodně využívá schopnosti podobné Phoenix. Beast zde taky bude a ano, nemusím vám říkat, že dřív nebo později se v příběhu najednou probere a vrátí se do akce. Ten zde podle mě mluvil inteligentně a choval se inteligentně, což je určitě dobře. Akční scény s ním se určitě povedly. Emma Frost zde je jako nejlépe nakreslená postava z celého komiksu. A ano, opět vám přijde, že je oblečená do plavek. A opět se budete ptát, proč tak chodí oblečená před lidmi. Jakožto postava se ale zlepšila v akci. Mimochodem, zde je vidět, že v tomto příběhu mi Emma Frost zas tak nevadila, zatímco například v Astonishing X-Men mi vadila jako postava. Tady mi ale přišla jako ten příjemnější charakter. Jako poslední postavu tu máme Wolverina. Asi druhou nejlépe nakreslenou postavu celé knížky. Dialogově je celkem dobrý a akčně je rozhodně skvělý. Dokonce se zde musí částečně starat o novou mutantku, která se jmenuje Angel. Opravdu se jmenuje Angel, stejně jako její andělský jmenovec z klasické X-menovské party.

Teď bychom se mohli vrhnout na záporáky. Kromě Cassandry v Charlesově těle tu máme i jednu další organizaci (když bych to tak měl nazvat), o které se tu nechci zdržovat. Chci se zaměřit jenom na Cassandru. Ta zde fungovala určitě velice dobře. Nebyla tak slabá jako někteří záporáci X-Menů a ani nebyla hloupá. Naopak byla inteligentní.
Pak tu máme několik dalších postav z vesmíru, další mutanty, další lidi a podobně. O těch tu už ale nebudu psát, protože nevím, jestli vás budou zajímat.





Kresba:

Zde se dostáváme k té nejvíce rozporuplné části komiksu. Tím je kresba. V celé knize se vystřídají až tři kreslíři. Jsou zde dva kreslíři z G jako Genocida (tudíž Ethan Van Sciver a Frank Quitely) s novým kreslířem jménem Igor Kordey. U každého z kreslířů si řekneme, jak se jim podle mě povedla kresba. Začneme u Franka Quitelyho. Jestli jste četli recenzi na G jako Genocida, tak víte, co jsem o něm říkal. Já vám to ale ještě jednou zopakuji. U Franka jsem říkal, ať se pro příště zlepší. A on se zlepšil. Opravdu. Sice zde má pořád tu samou kresbu, ale ta je kvalitnější. Musí se ale uznat, že například Emma Frost se zakrváceným nosem se moc nepovedla nakreslit. Pak je zde kresba Ethana Van Scivera, která je úžasná a propracovaná zároveň. Není prostě k jeho kresbě co dodat. Jeho kresba je z mého pohledu na úrovni mainstreamové kresby. Teď zde ale máme kresbu Igora Kordeyo. Musím uznat, že jeho kresba na mě působila až moc zjednodušeně a nejméně povedené. Stále si ale nemyslím, že by byla hrozná. Podle mě není na úrovni kresby Ethana a Franka.


Nejlepší část knížky:

Rozhodně musím za mě říci, že sešit 121 (knížka má mimochodem 9 sešitů) byl nejlépe udělaný zážitek, který jsem zatím v komiksu o X-Menech měl. V celém sešitu se dostáváme do mysli Professora X a moc se zde nemluví. Tedy, kromě posledního panelu, kde řekne Jean tři věty. Ve zbytku se buď nemluví a nebo je řeč hodně dobře znázorněna smajlíky. A to tehdy, když byla Jean s Emmou v Charlesově mozku. Tohle bylo geniální. Dokonce i jednotlivé scény v mysli byli zajímavě zpracované a podle mě se na to kresba Franka Quitelyho tentokrát hodila. Za to dávám komiksu palec nahoru, protože to byl prostě extrémní nápor zábavy.





Shrnutí:

New X-Men: Impérium je podle mě povedený komiks ze světa X-Menů. Jakožto pokračování je podle mě skvělé. Postavy jsou zde více rozkresleny (už jenom díky akci) a schopnosti jednotlivých mutantů jsou určitě hodně výrazné. Kresba je zde určitě povedená, akorát kresba Igora Kordeyo mohla být lepší. Musí se ale uznat, že zde najdete několik různých postav a nevím, jestli je vy budete znát. Navíc, některé jsou i vesmírné postavy. Já, jelikož jsem četl Uncanny X-Men: Dark Phoenix jsem třeba poznal postavu Gladiator. Začátečníci podle mě budou trochu zmatení. A někteří budou zmatení i z konce, protože v něm se sice uzavře hlavní linka ohledně Cassandry (nebudu říkat, jak), ale například si budete říkat, co se dál dělo po konci této knížky. Konec je prostě opět až moc otevřený. Ale to je díky tomu, že je to prostě uzavření jedné linky v sérii New X-Men. Ano, tato série se poté ještě nadále psala, ale bohužel pokračování této série u nás nevyšlo.

Každopádně, kolik bych mohl této knize dát?

Já jsem dal G jako Genocidě 3/5.
Impériu už kvůli větší zábavě proto dávám 4/5, tudíž známku výbornou.


Rozbor - Trailer na Transformers: Combiner Wars


Konečně jste se dočkali. Ano, trochu to trvalo, to máte pravdu. Musíte ale chápat, že jsem taky pracoval tou dobou na recenzi komiksu New X-Men: Impérium. Tu si budete moci přečíst zanedlouho v dalším článku. Každopádně, tohle je můj první článek ohledně Transformers a ještě než začneme rozbor, tak vám musím říci, jak moc jsem na tyto roboty. Nestarám se sice teď příliš o to jejich univerzum, ale i tak si myslím, že je poměrně povedené.


Po mém krátkém názoru  se dostáváme na samotný rozbor. Ten bude již podle názvu na trailer k připravovanému seriálu Transformers: Combiner Wars. Video si můžete prohlédnout kousek níže, a teď už se připravme na rozbor.






0:02 - Hned za začátku máme pohled na planetu jménem Země. Kdepak jsme ji už jednou viděli, že ? V pozadí nám dokonce hlas říká, že bitva o planetu Zemi je u konce.
0:07 - Kromě pohledu na asteroidy (před minimálním počtem vteřin) máme pohled na samotný Cybertron. K tomu nám je řečeno, že Transformeři se vrátili na již zmíněnou planetu, což je mimochodem planeta, odkud oni sami pocházejí. Tudíž se dá říci, že je to jejich domov.
0:11 - Máme zde záběr na prvního Decepticona, kterým je Starscream, který by měl být jeden z hlavních záporáků celého seriálu. Jak už jste mohli na malou chvíli uvidět, transformuje se do stíhačky. V seriálech a komiksech je to pravá ruka Megatrona, která většinou Megatrona zradí a snaží se býti vládcem Decepticonů. Jsem zvědavý na jeho ztvárnění zde v tomto seriálu. Určitě bude ale stejný stejně jako ve všech ostatních univerzech.
0:13 - Hned na to vidíme první Autoboty v tomto traileru. Na pravé straně vidíme Hot Roda, u kterého si ale nejsem jistý, jestli je jako Rodimus Prime nebo je jako Hot Rod. Pokud nevíte, jak se z něho stal Rodimus, pusťte si Transformers: Movie z roku 1986, který je hodně kvalitní. Teď ale zpátky k věci. Podle mě je zde ještě zobrazen jako Hot Rod kvůli tomu, že během Combiner Wars Optimus Prime nezemřel. Tudíž bychom měli vidět Hot Roda. A co se týká té Transformerky na levo (ano je to žena), tak u té nevím, kdo to přesně je. Podle mého názoru je  to jedna ze třinácti Primů. Bohužel, na její jméno si nemůžu vzpomenout.
0:17 - Dále vidíme dalšího Decepticona, kterým je samotný Menasor, což je jeden z několika robotů, kteří jsou nazývání Combiners. Hned vám odpovím na to, kdo to jsou Combiners. Jsou obrovští roboti, kteří jsou tvořeni z několika dalších Transformerů. Ti Transformeři mají obvykle nějaký název. Například Aerialbots, Constracticons a další. Menasor se konkrétně skládá z Combacticonů, které vytvořil v klasickém seriálu (takzvaném G1 - Generation 1) sám Starscream. A v tomto seriálu by měli být stejně jako v klasice i zde se Starscreamem. Na toho se taktéž těším jakožto na jednu z hlavních záporných postav.
0:22 - Malý pohled na ničení Cybertronu. Pravděpodobně díky Decepticonům.
0:24 - Poté zde máme scénu, kdy někdo sleduje Starscreama mluvit s Hot Rodem a Autobotkou, jejíž jméno si nevybavuji. Každopádně, neví se zatím, kdo je konkrétně sleduje. To se dozvíme až v samotném seriálu.
0:27 - Střela mířící na věž Cybertronského původu. Pravděpodobně ji vystřelil někdo od zlé strany.
0:28 - Náhle zvuk transformace a vidíme Menasora praštit Computerona, což je jeden z dalších Combinerů. Ten je ale na straně Autobotů. Jen tak pro zajímavost, celý Computeron je skládán z Technobotů. Byl vytvořen Grimlockem (v jedné epizodě G1) a je velice inteligentní.
0:35 - Zde máme další postavu, kterou je Windblade. Je to Autobotka, která je známá převážně díky její roli v komiksu.  Tam měla hodně velkou roli. Později ji dokonce využili do animovaného seriálu Transformers: Robots in Disguise z roku 2015 a hned na to ji využijí do Combiner Wars v tomto roce. Na ni jsem taky zvědavý, protože jsi jsem jistý, že když měla velkou roli v komiksu, tak bude mít i tady. Takže jsem zvědav.
0:39 - Víc detailní záběr na Windblade, která má dokonce v tu chvíli při sobě meč jako zbraň. Mimochodem, ten meč je její.
0:43 - Na malý moment celý detailní záběr na Starscreama.




0:48 - Pak zde máme řečeno, že je to od Machinimy a Hasbro Studios. Hasbro je mimochodem firma, co vyrábí hračky nejenom z Transformers, ale i z několika dalších produktů.
0:51 - Vidíme useknutí pravé ruky Menasora díky meči od Windblade. Dosti zajímavá scéna.
0:54 - Teď si určitě budete říkat, co to je za poškozeného robota. Konkrétně tenhle Autobot by měl být podle mě Computeron. Ano, sice mu jde vidět oko (což Computeronovi nejde), ale jelikož je zraněný a jeho kryt na oči je poníčený, tak mu jde to oko vidět. Sami můžete vidět, že ten kryt na oči  je doopravdy zničený. A pokud ne, podívejte se pozorněji.
0:55 - Hned na to vidíme Windblade odseknout jednomu Decepticonovi jeho znak, kterým ukazuje, že je doopravdy Decepticon. Sám nevím, kdo by to mohl být, ale nechám se překvapit.
0:57 - A pak na nás hned vyskočí Optimus Prime. Ano, ten nejvíce legendární Autobot a nejznámější postava celého Transformers. Na něj se nesmí zapomínat. Ten musí být všude prostě. Na tenhle charakter se taky těším, jelikož je prostě super.
1:00 - Zde si říkáte, proč Optimus využívá oranžovou sekeru. Pro mě to není novinka. On ji totiž už využíval v klasickém seriálu. Ale jenom v některých epizodách. Mimochodem, i Megatron měl takovou podobnou zbraň stejně jako Optimus, akorát místo sekery měl fialový řemdih.
1:03 - Opět záběr na Windblade se sniperkou. Vypadá to, že chce někoho sestřelit, což by znamenalo, že Strascreama s Hot Rodem a tou Autobotkou sledovala Windblade, která chtěla sestřelit Starscreama. Určitě je tomu tak.
1:04 - Detailnější záběr na Optima, který náhodou mluví.
1:05 - Vzápětí tu máme souboj Windblade a jednoho Decepticona s Menasorem. Je zvláštní, že Decepticon bojuje proti dalšímu Decepticonovi. To je ale asi kvůli tomu, že ten bojující proti Menasorovi asi změnil strany. Proto mu byl potom přeseknut díky Windblade jeho Decepticonský symbol.
1:09 - Pak vidíme Optima, Windblade a jednoho dalšího robota v jejich módech (kamion bez přívěsu, stíhačka a tank). Podle mě poslední neznámý robot je Megatron. Nevím ale, proč by byl Megatron na straně Autobotů, když je Decepticon. Podle mě by se to možná teoreticky mohlo stát, že by byl na straně Autobotů. Přece jenom tenhle seriál se bude inspirovat i komiksy od firmy IDW, kde Megatron je taky na straně Autobotů. Dokonce má i Autobotí symbol. Tudíž je v podstatě možné, že u Autobotů bude.
1:13 - Poté zde máme logo Combiner Wars a pod tím nápis Prime Wars Trilogy. Víte, co to asi znamená ? Že se možná dočkáme dalších dvou seriálů. Protože jak jistě víme, trilogie má vždy tři díly v sobě. A to znamená, že Combiner Wars je součástí Prime Wars Trilogy, tudíž máme jednu třetinu ze tří. Další dvě uvidíme asi až v budoucnu. Kdo ale ví, kdy.
1:17 - A nakonec zde máme Megatrona. Vypadá dosti dobře a všiml jsem si, že jeho Decepticonský symbol na hrudi je odřený. To by tudíž mohlo znamenat, že by se nakonec mohl přidat k Autobotům (stejně jako v komiksu). A nebo je to prostě jen kosmetický detail.





A to vše z krásného traileru. Teď názor na něj. Můj názor je ten, že trailer je speciálně dělán na to, aby nám něco řekl, ale současně aby toho ani moc neprozradil. Animace je podle mě povedená. Není moc složitá a je lehká. Tím si přidává na kráse.


Seriál bude vysílán od 2. srpna, tudíž máme se za nějaké ty dny na co těšit. Celý seriál má mít celkově 8 epizod, tudíž si já myslím, že každá epizoda bude za jeden měsíc. Pokud to tak bude, tak konce seriálu bychom se dočkali až v březnu roku 2017. Zatím ale opravdu nevíme, jak epizody budou vycházet, tudíž můžeme jenom dělat teorie.


Každopádně, tohle by byl rozbor traileru na Transformers: Combiner Wars. Doufám, že se líbil a jestli chcete další články o Transformers, tak je klidně udělám. V budoucnu očekávejte další články, zatím se mějte a ahoj :-)


DanecekKM



Knižní recenze - New X-Men: G jako Genocida


Grant Morrison se do světa X-Menů v komiksech zapsal kvůli jedné věci. Dal jim moderní nádech. Nové uniformy a několik změn. Tak se dá popsat série New X-Men a dílo Granta Morrisona. V dnešní recenzi se podíváme na první část z této série, která u nás vyšla. Ta nese název G jako Genocida, což už podle názvu zní dosti dobře. Zní to ale tak skvěle, aby nám název řekl, jak je dobrý komiks ? To uvidíte sami v této recenzi.





Příběh:

Příběh se dosti špatně vysvětluje kvůli tomu, že musíte znát věci, které se staly v minulosti. Ty jsou vám řečeny hned že začátku příběhu. Nebojte, nebudu tu mluvit o všem, protože většinou tam jsou popisovány spíše věci navíc. Proto si probereme to nejdůležitější.


U X-Menů proběhlo několik změn. A ano, i v mutaci mutantů proběhly změny. Například Beast pokrytý modrou srstí teď začal více připomínat kočkovitou šelmu. Jean Greyová taktéž získala telekinetické schopnosti. Dokonce i Emma Frost - napravená padouška, v současnosti učitelka a bývalá členka Hellfire Clubu se naučila měnit svou kůži do nezničitelného diamantu. Magneto si tou dobou vybojoval suverenitu na politicky nestabilním ostrově Genosha (česky přeloženo jako Genoša). Sám vyhlásil ostrov za mutantský azyl a dal dohromady armádu, se kterou ale brzy ukončil občanskou válku. Genosha nakonec byla zdevastována. Svoji armádu pak poslal proti lidem. X-Meni ho ale zastavili a v souboji s Wolverinem byl těžce zraněn a skončil upoutaný na vozíčku. Teď už jen sleduje, jak na jeho ostrově kvete a sílí vyšší civilizace, o čemž přesně snil. Teď je u X-Menů vše v normálu a všichni se začali připravovat na nový školní rok.


To by byly věci z minulosti a teď věci z příběhu (tudíž z přítomnosti). Objeví se nové nebezpečí, které mutantskou rasu ještě více ovlivní. Tou je Cassandra Nova, expertka na evoluci. Ta se zubařem cestuje do Jižní Ameriky (ano, opravdu s sebou veze zubaře) kvůli tomu, aby objevili město plné technologie, kterou chce vypustit do světa proti mutantům. A dále je řečeno, že X-Meny tentokrát čeká genocida.


Mimochodem, ještě si řekneme jednu speciální informaci. Určitě vás zajímá, proč je Jean Grey naživu. Dosti lehké. Ona totiž byla o několik let dříve před New X-Men oživena. Ach ano, Marvel nikdy nenechá jednu postavu neživou nadlouho. To už víme například díky příběhu Říše Stínů. O tom ale až někdy jindy. Nuže, teď se přesuňme už konečně k postavám.





Postavy:

Opět se vrhneme nejprve na popsání X-Menů a poté na záporáka, jako to děláme vždy. Předem říkám, že postavy byly sice napsané dobře, ale až na konci byly nakresleny dobře. Ve zbytku kresba příliš kvalitní nebyla. Frank Quitely (kreslíř první části komiksu) by se měl zlepšit. Jak už jsem ale teď řekl, postavy jsou jako charaktery dobré. Cyclops je zde podle mě sice dobře napsaný, ale moc jsem ho jakožto charakter moc neřešil. Napsán byl ale celkem dobře a dialogy byly dobré. Akční scény s ním a Wolverinem v komiksu jsou samozřejmě povedené. I jeho komunikace s Jean byla dobrá. Beast zde byl jako postava pro mě celkem normální. Nic jsem proti němu neměl. Choval se tam normálně a akční scény s ním se povedly. To je podle mě vše, co k němu říci.
Dále je zde již zmíněná Jean Greyová. Ta zde fungovala podle mě spíše v komunikaci. Už z toho důvodu, že se tam bavila v podstatě se všemi. I s Wolverinem. Ano, opravdu. I s ním. V akci se z mého pohledu vůbec neobjevovala. Tedy jenom při souboji s Cassandrou Novou, kdy ji začala z jednoho důvodu bolet hlava. Teď je na řadě Emma Frost. Asi nejlépe nakreslená postava, protože vám bude připadat, že celou dobu v komiksu chodí v plavkách, což může být pro některé divné, protože v tom komiksu tak chodí celou dobu mezi všemi. Opět mi přišlo, že zde fungovala více dialogově a méně akčně, což je trochu škoda. Dialogy naštěstí byly napsané povedeně stejně jako u Jean.


A teď se přesouváme k Wolverinovi. Ten zde fungoval podle mě opět více dialogově než akčně. Samozřejmě, i akčně se zde povedl. Dialogově byl taky fajn. Rozhodně je zajímavá scéna, kdy medituje kvůli tomu, aby se mohl v klidu uzdravit ze zranění. Ta scéna je někde na konci. A poslední je na řadě Professor X. Opět více dialogová postava. Mě přijde, že G jako Genocida je zaměřen více na dialogy. Ale zpátky k Professorovi. Ten zde fungoval. Líbila se mi s ním hodně jedna stránka, o které vám potom řeknu. Určitě mě mimochodem zaujalo i to, že zde využívá jednu věc, kterou normálně nevyužívá. Ale nebojte, neprozradím, o jakou věc jde. Jenom řeknu, že důvod k využití této věci byl celkem zajímavý. A Professora bych uzavřel jak postavu tak, že se povedla. Akorát v některých částech se moc nepodařila nakreslit. To už je ale chyba kreslíře.


Záporák, kterým tu je Cassandra Nova, je podle mě dosti zajímavý. Nejen že má větší roli v příběhu, což se dozvíte na konci, ale také je inteligentní. To jí přidává plusové body. Je tedy trochu divné, že zubaře, který má něco společného s výrobcem Sentinelů, vede do Jižní Ameriky k tomu, aby on využil Sentinely proti mutantům. To mi přišlo trošinku zvláštní. Ale jinak byla Cassandra jakožto postava super.




Kresba:

Celý komiks kreslí kromě poslední části Frank Quitely, o kterém jsem už tady mluvil. Jeho kresba není zrovna moc dobrá, protože v některých případech mají někteří X-Meni divně udělané obličeje. Třeba u Cyclopse mi připadalo, že má nepřirozený obličej díky jeho velké bradě. A kupříkladu  Professor X někdy nebyl zrovna dobře nakreslen. To samé i Wolverine, který měl v jednom momentu zvláštní obličeje. A takhle můžu povídat ještě pořád dokola. Proto doufám, že se opravdu zlepší. Každopádně, poslední část kreslí Ethan Van Sciver, kterému se kresba hodně povedla. Je tedy víc povedená jak ta Frankova a postavy zde mají o hodně lepší obličeje. V jednom panelu se mi dokonce líbilo, jak byla nakreslena Jean, což je hodně zajímavé. A Beast díky Ethanově kresbě vypadá podle mě více kočkovitě. To znamená, že jsou u něj více výrazné rysy šelmy, což je hodně velký plus. Raději to ale už uzavřu, Frankova kresba nebyla tak dobrá, Ethanova kresba byla skvělá.


Nejlepší část knížky:

Kupodivu zrovna nejlepší část je nakreslená Frankem Quitelym. Tou je jedna stránka, kdy je modré pozadí se znaky a Professor X se se svými studenty baví v mysli o tom, jestli se jim líbí jejich nové uniformy. Na to reaguje Wolverine výstižnou poznámkou, kterou vám ale raději nebudu říkat, abych vám nepokazil zážitek ze čtení.


Shrnutí:   

New X-Men: G jako Genocida není špatný komiks. Je zde nějaká ta akce, ale té akce tu moc není. Postavy tu jsou spíše propracovány více po dialogové stránce. Hlavní záporná postava je povedená a určitě se i některým z vás bude líbit. Kresba není zrovna pro každého. Některým se může líbit, některým ne. Zrovna mě kresba z první části moc nezaujala, ale v poslední části se mi potom hodně líbila a byl jsem s ní hodně spokojen. Co se mimochodem týká nových uniforem, tak ty se povedly a v podstatě ty postavy teď mají filmový vzhled. A částečně se hodně podobají svým filmovým předlohám (například Wolverine, Emma Frost a další).


Teď budu muset udělit knize nějaké hodnocení.

Za mě dávám lepší 3/5, tudíž známku skvělou.

Jsem předem zvědavý na pokračování jménem New X-Men: Impérium.




čtvrtek 28. července 2016

Rozbor - Několik Marvel seriálů od Netflixu


Nemohl jsem uvěřit tomu, že během jednoho dne udělám rozbor několika trailerů a teaserů. Prostě neuvěřitelné. Každopádně, máme zde několik trailerů s teasery na Marvelovské seriály od Netflixu. Nebyl bych by to já, kdybych na to neudělal rozbor. Tady ho tedy máte. Videna najdete v článku, takže je nemusíte pracně hledat.

Daredevil:

0:01 - Hned ze začátku můžeme vidět zajímavý pohled na ceduli s čísly 1, 2 a 3 a s nápisem Hell´s Kitchen. Vedle nápisu je taktéž šipka ukazující dolů. Pravděpodobně je tohle pohled na metro, protože takové věci obvykle v metru bývají hodně často.
0:05 - Najednou vypadl proud a slyšíme záhadné zvuky. Určitě teď Daredevil s někým bojuje, protože zvuky mají hodně bojový formát. Navíc, jdou tam slyšet i údery.
0:07 - A najednou máme ceduli pěkně od krve. Tudíž už máme úplně jasno, že došlo k bitce. Kdo vyhrál se ale neví. Později dokonce můžeme slyšet v pozadí další zvuky.
0:15 - Pěkný pohled na logo seriálu. Pod logem máme nápis Season III (to III je mimochodem číslovka 3) Coming Soon, což znamená, že třetí řady Daredevila se dočkáme již brzy.


A dál už nemusím říkat nic. Pak tam máte jenom logo Netflixu, na které se tento seriál vysílá.


Co bych mohl říci. Ve zkratce nám teaser moc neřekl. Řekl nám jen to, že bude třetí řada a pravděpodobně nám ukázal, že v jedné epizodě bude bitva v metru. Určitě jsme všichni zvědaví.




Defenders:

0:00 - Hned na začátku máme celkem hezký pohled na logo Netflixu a hned za dvě sekundy pohled na logo Marvelu.
0:07 - Hned ze začátku vidíme zeď s různými nápisy. Pravděpodobně z novin. Prvně vidíme nápis kříž, na kterém je ze shora napsáno Sin You Out a z levé strany máme napsáno Will Find. Na levé pak máme nápis Nelson And Murdoc, což znamená, že to odkazuje na zápas otce Daredevila s jedním zápasníkem. Jeho otec kvůli němu vyhrál a pak nedopadl dvakrát dobře. Daredevil se proto pomstil a dal se na dráhu hrdiny. U kříže pak máme nápis, který moc nemůžeme přečíst. Můžeme ale vidět jenom nápis Saturday Atlantis. Nevím, co si pod tím mám osobně moc představit.
0:09 - Pak zde máme pohled na nápis The Devil of Hells, což je opět odkaz na Daredevila jakožto hrdinu. Trochu to podle názvu odkazuje na komiks Daredevil: Ďábel Strážný (Daredevil: Guardian Devil). A hned o dvě sekundy můžeme vidět část červeného nápisu Daredevil. Konkrétně vidíme pouze písmena D a A.
0:13 - Pak zde vidíme nápis Alias. Pod nápisem Alias vidíme černou čáru a poté nápis Investigations. Toto je odkaz nejenom na Jessicu Jones, ale i na její vlastní komiksovou sérii jménem Alias, kde se dokonce poprvé objevila.
0:16 - Dokonce hned na to vidíme foťák nabarvený do fialova. Opět odkaz na Jessicu. O dvě sekundy později dokonce vidíme i náčrtky samotného foťáku černo-bílou barvou.
0:20 - Dále vidíme nápis Property Seagate Prison. Tohle je odkaz na Luka Cage, protože dříve byl Luke Cage v minulosti vězněn v tomto vězení a až pak se dal na dráhu hrdiny. O další dvě sekundy později dokonce vidíme nakreslenou věznici samotnou.
0:25 - Při tomto čase můžete vidět část nápisu slova Fist. Konkrétně můžete vidět jenom písmena F a z části i I. Je to mimochodem část jména hrdiny jménem Iron Fist. Tudíž opět odkaz.
0:28 - Kromě Iron Fistovského symbolu (na levé straně) uvidíme i nákres kartičky, kde je napsáno Returned Your Call. Pod tím je nápis Message s dvojtečkou a přes skoro celou kartu je pak napsáno Who Is Danny Rand? Pokud to nevíte, tak Danny Rand je skutečné jméno Iron Fista.
0:30 - Poté vidíme, jak některé nápisy padají ze zdi zajímavým způsobem.
0:34 - Hned na to uvidíme na zdi ruku vytvořenou pouze z nápisů a na ní máme z jednotlivých písmen vytvořený nápis Defend. Poté se dokonce v několika sekundách pozadí stěny odstraní a uvidíme krásně nakreslené pozadí v podobě města.


Po zbytek videa pak slyšíme pouze hlas záhadného muže, uvidíme logo Defenders a do toho můžeme mít možnost poslouchat hodně pěknou hudbu. Poté vidíme i číslo 2017, což je číslo, díky kterému víme, že seriál odstartuje v roce 2017.  


Teď můj názor na teaser. Rozhodně hodně povedený. Líbilo se mi, jak byly dobře udělány ty odkazy na jednotlivé postavy z Netflix seriálů od Marvelu. Těším se na to, jaké to bude mít ohlasy. Opravdu jsem zvědav. Logo se podle mě povedlo k tomuto seriálu a hudba v traileru byla taky super. Mimochodem, mám teorii na to, kdo by mohl být ten záhadný muž, který během teaseru mluvil. Podle mě to bude Kingpin kvůli tomu, že ten muž má v teaseru hluboký hlas a hluboký hlas mají většinou lidé tmavší pleti. A už kvůli tomu, že Kingpin je v Daredevilovi afro-američan, tak by to mohl být on. Každopádně, nevím, jestli se s Kingpinem ještě něco nestalo, tudíž nemůžu přesně říci, jestli je to on. Myslím si ale, že jako hlavní záporák by se určitě do Defenders hodně hodil. Nejlepší by ale bylo, kdyby se všichni předešlí záporáci rozhodli spolčit proti Defenders. To by bylo určitě super. A nebo by to mohlo být vymyšleno i tak, že by se objevil nějaký nový záporák, který by proti Defenders bojoval. Ještě se uvidí, jak to bude.





Luke Cage:

0:01 - Hned ze začátku máme krásný pohled na dobře vypadající město s několika budovami.
0:05 - Vypadá to, že tento muž bude jedním s členů rodiny Luka Cage. Bohužel členy Cagovy rodiny neznám, tudíž nemůžu říci, kdo to je. Hned za jednu sekundu vidíme hlavu Luka, který vypadá dost drsně. I jeho hlas je super. Přece jenom, je to muž tmavší pleti a jak už bylo řečeno, ti mívají často takový hlubší hlas.
0:15 - Hned vidíme logo Netflixu a do toho nám začne hrát zajímavá hudba.
0:17 - A ihned na to logo Marvelu. Protože proč prostě ne :-)
0:20 - Opět další krásný pohled na město. Tentokrát můžeme vidět město v noci i s věcmi, které se dějí na cestě s auty a podobně.
0:22 - Luke Cage nám ukazuje svůj drsný obličej a nasazuje si jako správný gangster kapuci, aby vypadal dosti cool.
0:26 - Hned na to vidíme hodně zajímavou scénu, kdy Luke vytrhne autu dveře a později je využije. Potom bude vysvětleno proč - díky dalším scénám.
0:31 - A už víte důvod, proč si ty dveře vzal. Ano, jenom kvůli proražení dveří. Nebojte ale, využije je ještě dalším způsobem.
0:37 - Opět uvidíme Cage díky dveřím od auta zničit sklo. Opět další zajímavá scéna.
0:38 - Na to hned přiběhne gang zločinců se zbraněmi a začne po Lukovi pálit. Naštěstí využije dveře jako štít, což je dosti zajímavý nápad.
0:41 - Jeden gangster dole.
0:44 - Poté vidíme, jak díky dveřím ničí dalšího gangstera u schodů. Přitlačí ho ke zdi, udělá drsný pohled a ze schodů ho odhodí.
0:46 - Gang zločinců urychleně běží pryč. O tři sekundy později Luke rukama udělá gesto, kterým naznačuje, ať jde další zločinec proti němu. Na to opravdu hned jeden človíček vytáhne zbraň a snaží se ho zranit, ale Cage se opět dosti dobře brání. Tentokrát ale už využívá pouze pěsti.
0:52 - Zločince poté hezky zvedne a parádně rozdrtí.
0:59 - Kromě toho, že uvidíme další akční sekvenci, uvidíme jednoho dalšího zlého člověka střílet po našem bombastickém hrdinovi. Ten ale díky své kůži nic necítí. Poté o několik sekund později přerazí pěstí o mříže, které poté odkopne kopačkou.
1:18 - Luke se poté s někým baví a hovoří se známou osobou, kterou už jsem někde u Marvelu viděl. Bohužel si nejsem jistý, jestli je to zrovna ta postava, o které mluvím. Podle fotografií mi ale připadá, že to doopravdy ta postava je. O tom ale až později.


Poté vidíme už jenom logo samotného seriálu a nápis Only on Netflix. Pod tím vidíme, že je napsáno All Episodes September 30, to znamená, že všechny epizody tohoto seriál budou dostupné na Netflixu 30. září.


Opět vyslyšte můj názor. Podle traileru si myslím, že seriál bude vynikající. Už jenom díky tomu, že má úžasné akční scény, které se jen tak nevidí. Prostě hrdina si například vezme dveře od auta a využije je jako štít. To jsem moc neviděl v akčních filmech nebo seriálech. Určitě tento seriál bude na úrovni seriálu Daredevil z hlediska akce. Každopádně, vraťme se k tomu, o tom jsem chtěl mluvit. Podle toho, co jsem v traileru viděl v čase 1:18 mluvil Luke Cage s War Machinem. Zkusil jsem se dívat na fotky War Machina bez masky a na toho člověka v traileru, se kterým Luke mluvil a přišlo mi, že ti dva jsou si hodně podobní. Hmmm, že by konečně propojení seriálů s filmy ? Uvidíme. Možná je to jenom jiný člověk, akorát vzhledově vypadá jako herec, co hraje War Machina. To se dozvíme až později po vydání všech epizod seriálu.





Iron Fist:

0:01 - Opět pohled na logo Netflixu a později i na logo Marvelu.
0:06 - Hned na začátku můžeme vidět část původu Iron Fista. Vidíme ho v letadle jako mladého s jeho maminkou. Copak se asi stane ?
0:10 - Ano, uhodli jste. Havarovali v letadle. Jak originální.
0:13 - Hned na to vidíme mladého Iron Fista nehybně ležet.
0:15 - Pak vidíme dva muže, kteří podle vzhledu jsou čínského původu. S velkou pravděpodobností někam našeho mladého Dannyho (Danny je pravé jméno Iron Fista) někam odvedou.
0:20 - Poté máme pohled na město, které už jsme mohli vidět i v traileru na seriál Luke Cage. Tudíž by nebylo na škodu, kdyby se oba dva potkali a vytvořili by duo Heroes for Hire, který byl i v komiksech.
0:25 - Menší pohled na už dospělého Dannyho, který před dvěma vteřinami chodil na chodníku bez bot. Sami jste to mohli vidět.  
0:27 - Poté vidíme Iron Fista v uzavřené mstnosti spoutaného na posteli. Možná je to blázinec, možná vězení, možná nějaká laboratoř a nebo i vyslýchací místnost. Uvidíme, jak to s tou místností bude v seriálu.
0:32 - Proboření zdi jenom díky jednomu Fistovu úderu.
0:35 - Detailní pohled na Dannyho zblízka. Nevypadá špatně, ale spíš jsem si ho představoval mladšího. Ale i takhle nevypadá vůbec špatně. Podle zranění na tváři vidíme, že musel něco protrpět.


A poté už vidíme jenom dosti cool logo seriálu s nápisem Only on Netflix a pod tím Coming Soon. To znamená, že ještě nevíme, kdy samotný seriál vyjde na Netflixu se všemi epizodami. Ví se ale, že má být v roce 2016, tudíž tento rok.


No a teď můj názor. Trailer nám v podstatě toho opět moc neřekl. Řekl nám, jak vypadá Iron Fist a ukázal nám i jeho původ, který pravděpodobně bude ihned v první epizodě. Jsem ale zvědavý, jaký tento seriál bude.





To by tedy byly moje rozbory všech trailerů/teaserů, které vyšly. Celkově byly hodně zajímavé a těším se na všechny seriály. Sice je nesleduji, ale je to Marvel, který mám hodně rád. Uvidíme ještě, jestli začnu nějaký z těchto seriálů sledovat, ale prozatím nebudu.


Tohle by ale už bylo ode mě vše. Mějte se hezky a ahoj :-)

DanecekKM

Knižní recenze - Uncanny X-Men: Dark Phoenix


Chris Claremont je podle mě legenda. To už mi ukázal díky Uncanny X-Men: Druhá Generace. Tohle ale už víte, pokud jste recenzi na Druhou Generaci četli. Každopádně, do rukou se mi od něj dostala další komiksová knížka, která měla na příběh X-Menů velký dopad. Je to jeden z těch nejdůležitějších příběhů z historie X-Menů a my se na něj v této recenzi podrobně podíváme.

Před začátkem recenze si mimochodem musíme říci jednu důležitou věc. Pokud chcete mít lepší zážitek ze čtení, rozhodně si přečtěte Uncanny X-Men: Druhá Generace. Ano, určitě vás s tím otravuji, to vím. Vysvětlím ale, proč. V Druhé Generaci se totiž stane jeden velmi důležitý moment, o kterém budu nyní mluvit v recenzi. Proto vám doporučuji si nejdříve přečíst Druhou Generaci a pak jít číst tuto recenzi. Určitě jsem vás zdržel dost, proto se teď vrhneme k samotné recenzi.




Příběh:

Příběh částečně díky jednomu momentu navazuje na Uncanny X-Men: Druhá Generace a na několik předešlých událostí (které jsou vám na začátku této knížky řečeny). Z Jean Grey se při návratu z vesmírné lodi s ostatními X-Meny stane Phoenix. Získá větší sílu a je mocnější než před tím. O několik měsíců později se poté X-Meni utkali s Magnetem, který se vrátil, na Antarktidě. Jen tak mimochodem, na konci Druhé Generace už byl malý náznak toho, že návrat Magneta a souboj s ním bude. Zpočátku to vypadalo, že většina skupiny střet nepřežila poté, co Magneto své vlastní sídlo na Antarktidě zničil. Zdálo se, že jen Jean a Beast přežili. Kvůli tomu Professor X opouští kvůli takové ztrátě Zemi a utíká do náruče princezny Shi'Arů, Lilandry. Tou dobou Jean Grey cestuje po Evropě a má vidiny o tom, že je dáma z devatenáctého století. Tyhle vize jí způsobuje člen Hellfire Clubu jménem Jason Wyngarde. Až doteď se ukázalo, že X-Meni jsou naživu a tým se opět setkal s Phoenix ve výzkumném centru profesorky Moiry McTaggertové na ostrově Muir ve Skotsku. Poté ale X-Meni bojovali proti mutantovi jménem Proteus. Po souboji se X-Meni rozhodnout vrátit na původní místo do Ameriky.


A pak se dostáváme k příběhu samotné knihy. Ve zkratce pak jde v příběhu o to, že se X-Meni setkají s Hellfire Clubem a budou proti němu bojovat. Pak se tam stanou ještě další věci, ale už nechci moc prozrazovat příběh, protože vás můžu například díky tomu ochudit o zážitek.






Postavy:


Charaktery tohoto příběhu byly napsány celkově dobře. Nejdříve se zastavíme u Jean Grey, o které je v podstatě celý příběh. Jako postava se v tomto příběhu povedla. Její vztah s Cyclopse fungoval (i když on funguje v každém příběhu) a její schopnosti zde byly ukázány zajímavě. Šlo vidět, že jsou zde rozvinuty její schopnosti a i X-Meni si většinou říkají, že se začíná měnit. Na konci je její postava nejvíce zajímavá kvůli jedné události, o které nebudu říkat. Určitě si ale už z názvu představíte, co se s ní stane. A tu událost s Jean opravdu neviděli jen X-Meni, ale i někteří známí hrdinové komiksového světa. Navíc, líbily se mi ty její vize, ve kterých se objevovala jako dáma z jiného století. Ty byly zajímavě udělané. Celkově Jean jako postava super. Dále je zde Cyclops, který mi zde přišel takový normální. Spíše mě zde přišlo, že jeho charakter byl zde slabší jak ostatní a spíše fungoval víc dialogově. Dialogově ale celkem fungoval, což bylo jen dobře. Colossus zde byl podle mě využit dosti dobře v akčních sekvencích a i v rozhovorech fungoval díky využívání ruských výrazů. Nebylo zde ale něco jako vztah se Storm (který byl v Druhé Generaci). Jen tak pro zajímavost, v jednom z panelů ho uvidíte pouze v trenkách, tudíž fanoušci (a fanynky) nasvalených chlapů budou nadšení, protože většina z vás ví proč.

Poté tu uvidíte Nightcrawlera, který se jako postava hodně povedl. V podstatě čekejte tu stejnou postavu jako v Druhé Generaci. Hláškovací panák, který má dobré akční scény a skvělé hlášky, které v sobě kombinují i němčinu. Ano, i superhrdinský komiks je částečně pomůcka pro školní potřeby. Jak zajímavé. Pak je zde Storm, která je pořád stejná jako v minulých komiksech. Zde mi ale přijde, že je spíše lepší po stránce akce než dialogů. A teď je na řadě Wolverine. Asi nejlepší postava celého komiksu. Co je velké plus, tak je to, že je zde více drsnější jak v předchozích komiksech. Už konečně využívá drápy na ostatních normálních lidech a ne jen na Sentinelech (svými drápy probodne jednoho člověka v tomto komiksu)  a dokonce ho zde uvidíme při jednom dosti cool panelu, o kterém vám řeknu později. Hlášky má opět super a zajímavá byla hláška ohledně toho, že od doby, co přišel k X-Menům, změkl. Doufám, že víte, jak to myslím. S jeho dialogem podle mě souhlasím na několik procent. Wolverine ale prostě nejlepší postava komiksu. Je zajímavé, že zrovna Wolverine většinou patří k těm, kteří se řadí mezi ty nejlepší charaktery komiksu. A jen tak mimochodem, u Colossuse jsem říkal, že ho zde uvidíte v trenkách. No a Wolverina zde uvidíte taky v trenkách, ale i při jednom sprchovém obrázku nahého. Ale ta dolní zadní část je zastíněna a přední část jeho těla nejde vidět. Bohužel ano, nemůžeme uvidět Wolverinovu přední část, kterou chceme všichni vidět. O tom tu už ale nebudu mluvit, protože je to spíše nevhodné. Pak zde máme ještě několik dalších postav, které zde fungují spíše jako doplnění k příběhu samotnému.


Posuňme se k záporákovi. Hlavným záporným týmem je Hellfire Club, který byl zde předveden skvěle. Pokud víte z recenze na X-Men: Schizma, tak si z paměti vzpomínám, že jsem tam o Hellfire Clubu psal. A psal jsem tam, že to je celkem dobrý zločinecký tým. Hellfire Club mě ale v tomto příběhu dostal, protože byl napsán úžasně a všichni jeho členové měli celkem originální schopnosti. A pak zde máme jednoho záporáka, o kterém nechci prozrazovat. Přece jenom, prozradil bych děj a to nechci. Ten záporák se objeví až na konci. Nebýt Hellfire Clubu, tak by vlastně ani nevznikl. Samotná záporná postava jako taková se mi líbila a líbilo se mi využití této postavy.




Kresba:


Styl kresby je stejný jako u klasického retra. Zde mi ale přišlo, že komiks zde má o hodně líp zvýrazněné temné panely než normální staré dílo s bublinami a obrázky. Tohle přidává ještě víc komiksu na kráse.

Nejlepší Část Knížky:

Rozhodně nejlepší část jsou poslední tři sešity, kde X-Meni budou bojovat se záporákem, o kterém se nemůžu zmínit. Ta bitva samotná se mi neskutečně líbila a celá poslední část komiksu byla super. Dokonce i konec, který (pro mě tedy) byl zajímavý. A další dokonalá část byla panel s Wolverinem, kdy vylézá z vody a vystrkuje svoje drápy i se svým drsným obličejem na nás čtenáře. Tohle byl úžasný panel, který měl grády díky zvýraznění temných míst.

Shrnutí:

Uncanny X-Men: Dark Phoenix je legendární příběh, který byste si měli přečíst. Souhlasím ale s názorem, že tento komiks není ideální pro každého. Už z toho důvodu, že ve starých komiksech se hodně vysvětluje, co se v danou chvíli na obrazu děje. Mě to ale moc nevadilo. Postavy byly dobře nakresleny a výborně napsané. Záporáci byli super. Ať už šlo o Hellfire Club nebo o záporáka, o kterém nechci mluvit, tak pořád byly záporné postavy prostě dokonalé. Hodně panelů bylo podle mě nakresleno skvěle už díky tomu, že tam byla zdůrazněna temná místa. Nevím, co bych tomu komiksu vytkl. Asi jenom to, že se zde hodně vysvětluje, co se děje na obrázcích. Jak už jsem ale říkal, tohle mi nevadilo. Možná tedy některé postavy mohly být trochu výraznější.

Každopádně, teď mé hodnocení tohoto komiksu.
Claremont opět ukázal, že je hvězda v psaní komiksů.

Proto tomuto komiksu dávám 4,5/5.