úterý 9. srpna 2016

Knižní recenze - Avengers: Korvacova sága


Na začátku vám musím popsat, jak jsem se při čtení tohoto komiksu cítil. Představte si, že vám bude připraven steak. Hodně velký steak. Jen si musíte hlavně představit, že vypadá dost nevábně. No a vy musíte ten steak na příkaz někoho jíst. S nejistotou ho tedy jíte a ze začátku si vůbec nejste jistí, zda-li vám bude chutnat. Po nějaké chvíli ale zjistíte, že jste jedli opravdu výbornou věc a vychutnali jste si ji.


Pro ty, co nepochopili, tak jsem tím chtěl říci, že ze začátku jsem si vůbec nebyl jistý, jestli čtu dobrou věc, která je ještě k tomu staršího původu, ale nakonec jsem si k tomu udělal kladný názor a zjistil jsem, že to je výborný komiks. Začněme ale postupně.


Podle kritiků patří Korvacova Sága k jednomu z nejlepších příběhů s Avengers společně s příběhy Kree-Skrull War (Válka Kree a Skrullů) a Under Siege. Určitě vás zajímá, jestli souhlasím s tím, že se to dá za jeden z nejlepších příběhů považovat. Bohužel ale ještě nemůžu posoudit, jestli je to jeden z nejlepších příběhu, protože jsem prozatím toho moc z Avengers nepřečetl.


Každopádně, teď už se dostaňme k samotné recenzi. Doufám, že si ji užijete.




Příběh:


Příběh pojednává o tom, že oživlý stroj jménem Korvac prchl z 31. století a časem pronikl až k současné Zemi. Po porážce s týmem budoucnosti Strážci Galaxie přejímá podobu zdánlivě obyčejného člověka a přemýšlí o záhadách vesmíru, který si přeje zotročit. Samozřejmě, pouze jediný tým může Korvacovy plány zastavit. Tím týmem je Avengers. Otázka ale je, jestli tento tým dokáže zkazit Korvacovy vlastní plány.


Postavy:


Dle mého charaktery v tomto příběhu nebyly napsány špatně. Neobvykle začnu popisovat Thora. Proč ? Protože hned ze začátku tohoto komiksu máte příběh s ním, který je dokonce takzvaný Annual (neboli dá se říci v překladu Ročenka). Jeho postava zde byla pro mě celkem normální. Měl zde ale zajímavou scénu z Annualu, kde točí dokola svým kladivem k tomu, aby odrazil kulky ze zbraní. Jediná věc, co mi tak trochu vadila na něm, bylo pořád říkání hlášek typu U Odinova vousu. Chápu ale, že to takhle říkal, když je to bůh z Asgardu.


Dále zde jsou Iron Man a Captain America. Ti dva se v tomto komiksu hodně škádlili. Nebo spíš Kapitán škádlil Iron Mana tím, že mu neustále říkal Plechovko. Mezi nimi dojde i k hádce o tom, že Iron Man je špatný velitel celého týmu, do které se připojí i Scarlet Witch. Ta hádka mezi nimi se mi líbila a při čtení jsem cítil ty jejich emoce vycházející z obou charakterů. Když bych ale měl popsat každý charakter zvlášť, tak Captain America pro mě zde moc nebyl. Jako ano, objevoval se hodně, ale ta postava mě nějak zas tak nezaujala na rozdíl od ostatních. A ano, na jeho akci si bohužel moc nepamatuji. Bohužel. Iron Man ale byl dle mého dobře napsaný. Bylo zajímavé, že jelikož ještě v té době nevěděl nikdo z Avengers, že Iron Man je Tony Stark, tak bylo dobře dělané to jeho řešení dvou identit. A po akční stránce byl taky dobrý. Rozhodně bylo zajímavé ho zde vidět ještě jako hlavního velitele.





Pojďme dál. V komiksu zde máme jako člena Avengers i Beasta, který je X-Men. Pro mě nebylo překvapení, že Beast je u Avengers, protože už v komiksu Uncanny X-Men: Dark Phoenix byl náznak toho, že Beast není u X-Menů, ale u nich. Překvapení to pro mě nebylo. Navíc, věděl jsem už dávno před čtením Dark Phoenix, že Beast byl členem Avengers. Překvapení tedy bohužel žádné. Teď ale k jeho charakteru. V podstatě zde působí jak akčně, tak i dialogově a částečně i po stránce hláškové. Takže k němu moc co dodávat nemám.


Pak zde jsou Scarlet Witch a Vision. Dvě postavy, které zde jsou napsané velmi dobře. Začneme neobvykle Visionem. Ve zkratce inteligentní. Já mám rád, když je postava v komiksu inteligentní a ano, díky jeho inteligentní mluvě se mi líbil. Dokonce se ke konci s ním přihodí hádka s Quicksilverem, který je taky členem Avengers. Hádka je v podstatě o tom, že Quicksilver je naštvaný na Scarlet Witch kvůli manželovi. Pokud nevíte, manželem Scarlet Witch je Vision. Ten se tedy naštve a začne se hádat s Qucksilverem. Tohle byla jedna z dalších věcí, která se mi líbila. Teď ale ke Scarlet Witch. Zde podle mě byla více dialogová. Mohla tam mít více akce dle mého. I tak ale celkem dobře napsaná.


Dalšími na řadě jsou Yellowjacket alias Hank Pym s Wasp. Ti zde mezi sebou fungují dosti dobře. Nejsou zde ani moc dialogově a ani moc akčně. Jsou prostě vyvážení. Navíc, Wasp za komiks dostane úplně nový kostým, který vypadá hezky. Navíc, je zde krásná scéna s mravenci. Nebudu říkat, v jaké části, ale pro mě byla zajímavě nakreslená. Nakonec se dostaneme k Wonder Manovi. Wonder Man je méně známá postava v našich končinách. Já ji ale znám. V komiksu zde je hodně akční a podle toho, co vidíme v komiksu občas chce sbalit nějakou tu holku. Je zde i dobře provedená scéna s činkou. On v té scéně totiž zvedá těžkou činku a předvádí se tím před holkou. Jak zajímavé, že ? Každopádně, dobře napsaná postava dle mého.


V příběhu samozřejmě uvidíme několik dalších členů Avengers, o kterých bych tu ale moc nechtěl mluvit. Přece jenom, zkazil bych vám překvapení. Odpovím vám ale na to, jestli se mi ti členové líbili. Ano, líbili se mi a bylo super je v příběhu vidět. Mimochodem, v příběhu jsou i Strážci Galaxie. Bohužel je to původní tým, takže žádného Star-Lorda, Groota a dalších se nedočkáte. I tak si ale myslím, že jednotliví členové týmu byli napsaní hodně dobře. Nejlépe z nich se dle mého povedl Starhawk.


Konečně se můžeme dostat k samotným záporákům. Největším záporákem je samozřejmě už podle názvu komiksu Korvac, který ze začátku je ve své klasické podobě. Později nakonec získá lidskou podobu. Podle mě se jako postava celkem povedl. Byl celkově hodně chytrý a z části i mysteriózní. Takže za mě super. Kromě Korvaca zde ale je několik dalších záporáků, kteří jsou taky dobří. Vysoce inteligentní Ultron, který využije svoji manželku Jocastu jako zbraň, Collector (v češtině Sběratel), který chce mít kompletní sbírku všech členů Avengers a Tyrak, jehož cílem je zaútočit na přístav a přitom porazit náš tým.




Kresba:

Zapomněl jsem zmínit, že tohle je hodně staré dílo. To znamená, že kresba je klasicky stará a na rozdíl od dnešní dosti jednoduchá. Ach ano, ty staré časy.


Nejlepší část knížky:


Jednoznačně velké finále v posledním sešitu knížky. Úžasně napsaný souboj. Moc se mi líbil. To samé souboj Korvaca se Starhawkem v čísle 168. To bylo taky naprosto bezva. Tyhle dvě bitvy mě prostě do toho komiksu kompletně vtáhly a mám je rád i teď.


Shrnutí:


Komiks Avengers: Korvacova Sága je bezvadné dílo, které se dosti povedlo. Nevím, jestli je to komiks pro každého, ale pro znalce komiksů určitě ano. Zajímavé postavy (ať už záporné nebo kladné) a zajímavý záporák. Konec, který není otevřený jako třeba u některých jiných komiksů z UKK (např. New Avengers: Útěk, který tu zmiňuji hlavně díky tomu, že jsem zapomněl napsat v recenzi samotného komiksu, že konec nebyl dvakrát dokonalý). Stará kresba nemusí tedy sednout každému, ale i tak. Mě se prostě líbila.


Já tedy tomuto komiksu dávám 4/5.


Nevěřím tomu, že už po třetí jsem byl z Avengers komiksů náramně spokojen.
Jsem tedy zvědavý, jaký bude další komiks.


Žádné komentáře:

Okomentovat